June 2017 ATA Results

2017 North West Zone Trapshooting Weekend and
Jim Berry Memorial Shoot

June 9th, 10th and 11th

Warm Up 16 Yard Winners

 High Gun

 John Wilke  100

 Class AA

 Gerald Demulling  100 

Class A

 Scott Prafke   97 

 Class B

 Terry Sherman   97 

 Class C

 Jesse Shemenauer   93

 Class D

 Charles Noel   96 

 High Jr

 Jordan Persinger  93 

 High Lady

 Cheryl Demulling   99 

 High Veteran

 Jerry Vanderwerff   97 

 High Sr Veteran

 Gary Reynolds   98 

 

Warm Up Handicap Winners

 Champion

 Ed Borske
 95

 18 to 21.5 yards

 Jack Suits 
 94 

 22 to 24.5 yards

 Geoff Gorres  95 

 25 to 27 yards

 Scott Prafke
 92 

 

Warm Up Doubles Winners

 Class AA  Richard Champeau  91
 Class A  Matt Riffe   95
 Class B  Tate Barwald   95 
 Class C  Jake Gorres  94 

 

North West Zone  16 Yard Winners

Zone Champion  Randy Bolton  198
Zone Runner Up  Bob Sylla   197 
Zone Class AA  Cheryl Demulling   195 
Zone Class A  Andrew Doane   195 
Zone Class B  John Filtz   191 
Zone Class C  Steve Gilbertson   186 
Zone Class D  Bryce Schimming   182 
Zone High Vet  Terry Sherman  190 
Zone High Senior Vet  Dick Champeau  185 
Zone High Lady  Sandy Jack  188 
Zone High Junior  Hadyn McKeough  187  
Non Zone Class AA  Ed Borske  195 
Non Zone Class A    
Non Zone Class B  Jim Stenzel   183 
Non Zone Class C    
Non Zone Class D  Scott Syverson  162 


Jim Berry Memorial Doubles Winners

Class AA

 Geoff Gorres

 97

Class A

 Don Labarge 

 97 

Class B

 Rick Cournoyer 

 94 

Class C

 Jacob Gorres 

 92 

Class D

 Brad Nagel 

 78 

 

Jim Berry Memorial 16 Yard Winners

High Gun  Hadyn McKeough  100 
Class AA  Ed Borske  99
Class A  Nick Johnson   99 
Class B  Dick Champeau  97 
Class C  Dominic Bryngelson  98 
Class D  Dennis Minks  93 
High Senior Vet  Andy Arbs  96 
High Vet  Terry Sherman  95
High Junior  Sage McKeough  55
High Lady    

 

North West Zone  Handicap Winners

Zone Champion  Gerald Demulling  98 
Zone 18 to 21 Yards  Dalton Kellner  93 
Runner Up 18 to 21 Yards  Dean Campbell  93
Zone 22 to 23 Yards  Andrew Doane  93 
Runner Up 22 to 23 Yards  Steve Geiskopf  92 
Zone 24 to 25 Yards  Scott Prafke  94 
Runner Up 24 to 25 Yards  Geoff Gorres  92 
Zone 26 to 27 Yards  Bob Sylla  93 
Runner Up 26 to 27 Yards  Don Labarge  91 
Zone High Senior Vet  Dick Champeau    90 
Zone High  Vet  Terry Sherman  88 
Zone High Junior  Hadyn McKeough  90
Zone High Lady  Sandy Jack  91 
Non Zone 18 to 21 Yards  Karl Dodge  86 
Non Zone 22 to 23 Yards  Jerry Vanderwerff  93 
Non Zone 24 to 25 Yards    
Non Zone 26 to 27 Yards  Mike May   93 

 

North West Zone Doubles Winners

Zone Champion  Geoff Gorres  95 
Zone Class AA  Dick Champeau  94 
Runner Up Class AA  Glenn Grabski  89 
Zone Class A  Mike Johnson  92 
Runner Up Class A  John Filtz  90 
Zone Class B  John Wilke  89 
Runner Up Class B  Bruce Wagner  88  
Zone Class C  Wayne Vanderberg  84 
Runner Up Class C  Nick Johnson  84 
Zone Class D  Scott Tubbs  86 
Runner Up Class D  Brad Nagel  67 
Zone Senior Vet  Gary Reynolds  88
Zone Vet  Dominic Bryngelson  80
Zone Junior  Hadyn McKeough  82
Zone Lady  Sandy Jack  89
Non Zone Class AA    
Non Zone Class A    
Non Zone Class B  Ed Borske   83 
Non Zone Class C  James Stenzel   76 
Non Zone Class D    

 

High Overall

Zone High All Around  Jerry Demulling  375 
Zone Class AA  Reney Langlois  374 
Zone Class A  Andrew Doane  374 
Zone Class B  Dick Champeau/John Filtz  369 
Zone Class C and D  Dominic Bryngelson  347